SYMPOSIUM 4: COPEPODA FROM SURFACE FRESHWATER HABITATS

Co-convenors: Nancy Mercado Salas (Leibniz Institute for the Analysis of Biodiversity Change) & Grace Wyngaard (James Madison University)

Moderator: Tiziana Di Lorenzo

9.00 – 9.40

La-orsri Sanoamuang

Diaptomid copepod diversity and zoogeographic distribution in freshwater ecosystems of the lower Mekong River Basin (Calanoida: Diaptomidae)

9.40 – 10.20

Nancy Mercado Salas, Sahar Khodami, Pedro Martínez Arbizu, Diego Fontaneto & Alejandro Martínez

Copepods in oddly investigated continental habitats: the phytotelmata case

10.20 – 10.40

Coffee break

10.40 – 11.20

Gilmar Perbiche Neves, Victor Satoru Saito, Hugo Sarmento, Alberto Vieira Borges, Pascal Isumbisho Mwapu, Jean Pierre Descy, François Darchambeau, Steven Bouillon, Pedro Pereira, Karime Araújo Paina, Paulo H. Corgosinho, Eduardo Suárez-Morales & Carlos Eduardo Falavigna da Rocha

Neotropical and Afrotropical freshwater copepods: recent advances

11.20 – 12.00

Grace Wyngaard, Maxim Zagoskin & Andrey Grishanin

The curious cases of the shrinking genomes: Copepods as a puzzle piece in understanding chromatin diminution

12.00 – 13.00

Lunch break

REGULAR SESSION 10: GENOMICS, GENETICS AND BARCODING

Chairperson: James Bernot

Moderator: Alexandra Savchenko

I – ORAL PRESENTATIONS

13.00 – 13.20

Katja Uhlenkott, Sven Rossel, Janna Peters, Annemiek Vink & Pedro Martínez Arbizu

Investigating meiobenthic copepods from the Clarion-Clipperton Fracture Zone with MALDI-TOF MS and DNA-barcoding

13.20 – 13.40

Dilara Bakmaz, Serdar Sönmez & Ertan Mahir Korkmaz

Species delimitation of Arenosetella spp. (Harpacticoida; Ectinosomatidae) living along the Turkish coasts with dual barcoding analysis

13.40 – 14.00

Miguel A. Martinez-Mercado, Clara M. Hereu, Aurora Gaona-Hernández, Anaid Saavedra-Flores, Javier-Robles-Flores, Eduardo Suárez-Morales, Clara E. Galindo-Sánchez & Sharon Z. Herzka

Multilocus metabarcoding for calanoid copepod diversity assessment in the epipelagic central Gulf of Mexico

14.00 – 14.20

Stephanie A. Matthews, Leocadio Blanco-Bercial & Mark D. Ohman

A trait-based analysis of connectivity among epipelagic and mesopelagic copepod communities across the North Pacific Basin assessed by metabarcoding

14.20 – 14.40

Sven Rossel, Patricia Kaiser, Maya Bode-Dalby, Jasmin Renz, Silke Laakmann, Holger Auel, Wilhelm Hagen, Pedro Martínez Arbizu & Janna Peters

Proteomic fingerprinting enables quantitative biodiversity assessments of species and ontogenetic stages in Calanus congeners (Copepoda, Crustacea) from the Arctic Ocean

14.40 – 15.00

Jens Boyen, Alberto Ribes-Navarro, Naoki Kabeya, Óscar Monroig, Annelien Rigaux, Patrick Fink, Pascal Hablützel, Juan Carlos Navarro & Marleen De Troch

Functional characterization reveals a diverse repertoire of copepod polyunsaturated fatty acid biosynthesis genes

15.00 – 15.20

Coffee break

Chairperson: Grace Wyngaard

Moderator: Rony Huys

15.20 – 15.40

Quinton Marco Dos Santos, Nehemiah Mogoi Rindoria, Nyasha Mabika, Maxwell Barson & Annemariè Avenant-Oldewage

Genetic characterisation and phylogenetic study of four Lamproglena (Copepoda: Lernaeidae) species from Africa

15.40 – 16.00

Aimee Deconinck & Chris Willett

Hybridization does not produce heterosis for hypoxia in Tigriopus californicus

16.00 – 16.20

James P. Bernot

Towards an AHE probe set for copepod phylogenomics

II – LIGHTNING TALKS

16.20 – 16.25

Ilias Semmouri, Karel De Schamphelaere, Colin R. Janssen & Jana Asselman

The gene expression of the copepod Temora longicornis in response to temperature stress and chemical pollution

16.25 – 16.30

Yu Zang, Jianwei Chen, Chang Chen, Zeqi Zheng, Zhihao Zhang, Huan Zhang, Hongju Chen, Guangxing Liu & Yunyun Zhuang

DNA metabarcoding reveals the high genetic diversity of in situ diet and symbiont assembly in marine copepods

16.30 – 16.35

Yunzhi Feng, Dong Sun, Qianwen Shao & Chunsheng Wang

Biodiversity and diel vertical migration of copepod community revealed by eDNA metabarcoding in the northwestern tropical Pacific Ocean

16.35 – 16.40

Javier Urbán Olivares, José Miguel Carreto Romero, Elizabeth Ortega Mayagoitia & Jorge Ciros Peréz 

Assembly, annotation, and phylogenetic analysis of the mitochondrial genomes of Leptodiaptomus copepods

16.40 – 16.45

José Miguel Carreto-Romero & Elizabeth Ortega-Mayagoitia

Patterns of genome size evolution in calanoid copepods: phylogenetic signal and habitat effects

III – THEMATIC POSTER

Jingyi Zhu, Yunyun Zhuang, Huan Zhang, Hongju Chen & Guangxing Liu

Diversity and structure of spliced-leader RNA and their genes in copepods

16.45 – 17.00

Additional Q&A Session 10

17.00 – 17.15

Break

17.15 –
  • Announcement of new WAC officers, Zbigniew Kabata Student Award, and additional student awards for best oral presentations and posters
  • Closing address by the newly elected President
  • Closure of e-ICOC